Татарстан Республикасы Тарифлар буенча дәүләт комитеты каршындагы Иҗтимагый совет нәтиҗәләренә күзәтү

2019 елның 28 ноябре, пәнҗешәмбе

2019 елның 27 ноябрендә Иҗтимагый совет утырышы кысаларында дәүләт тарафыннан җайга салына торган бәяләр (тарифлар), шул исәптән хокук куллану практикасы өлкәсендәге законнарның мәҗбүри таләпләрен үтәү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар.

Татарстан Республикасы Тарифлар буенча дәүләт комитеты үз нигезләмәсе нигезендә дәүләт тарафыннан җайга салынулы бәяләр (тарифлар) өлкәсендә төбәк дәүләт контролен (күзәтчелеген) гамәлгә ашыра.

Утырышта Дәүләт комитетының 2019 елда контроль-күзәтчелек эшчәнлеге нәтиҗәләре, мәҗбүри таләпләр бозылуны кисәтүгә юнәлдерелгән профилактик чаралар уздыру турында фикер алышуга тәкъдим ителде. Дәүләт тарафыннан җайга салына торган бәяләр (тарифлар) өлкәсендә мәҗбүри таләпләрне типик бозулар һәм контрольдә тоту өлкәсендә законнарны куллану мәсьәләләре буенча аңлатмалар бирелде.

Шулай ук Татарстан Республикасы Тарифлар буенча дәүләт комитеты каршындагы Иҗтимагый совет әгъзалары юридик затлар һәм шәхси эшкуарлар тарафыннан 2020-2022 елларга җайга салынулы бәяләр (тарифлар) өлкәсендә региональ дәүләт контроле (күзәтчелеге) өлкәсендә законнарның мәҗбүри таләпләрен бозуларны профилактикалау программасы проекты буенча мәҗбүри таләпләрне бозуларны кисәтү максатларында эшләнгән зарури таләпләр турында фикер алышты. Контрольдә тотучы субъектлар тарафыннан 2020 елда мәҗбүри таләпләр бозылуны кисәтү максатларында үткәрүгә планлаштырылган төп чаралар, бурычлар һәм программа чаралары яктыртылды.