Дәүләт комитеты тарафыннан «Водоканал» МУП инвестиция программасы үтәлешенә күчмә мониторинг үткәрелде

2024 елның 5 июле, җомга

ТР Тарифлар буенча дәүләт комитеты экспертлары Казан шәһәренең «Водоканал» МУП су белән тәэмин итү өлкәсендә инвестиция программасы үтәлешенә чираттагы мониторинг үткәрделәр һәм су агызу һәм су белән тәэмин итү буенча түбәндәге объектларны реконструкцияләү эшләренең барышы белән таныштылар:

1. Даурия урамы буенча Отрадная урамыннан Г.Кутуй урамына кадәр суүткәргеч участогын реконструкцияләү.

Коммуникацияләр газүткәргеч һәм электр кабельләре аша чыгу сәбәпле, подрядчы «Протек» ҖЧҖ тарафыннан 6 шурф казылган. Гомуми озынлыгы 1850 погон метр тәшкил итә, суүткәргеч диаметры – 400 мм. 2024 елның 5 июленә ГНБ ысулы белән 23% яки 420 метр полиэтилен торба салынган. Г.Кутуй урамындагы 130 метрлы асфальт юл астындагы участокта эшләр юлны ябуга рөхсәт бирелгәннән соң башланачак. Аннары, рөхсәт алгач, ЮХИДИ, транспорт комитеты, район администрациясе һәм тышкы төзекләндерү комитеты белән килешү таләп ителә.

2. Коновалов урамындагы суүткәргеч участогын реконструкцияләү.

Гомуми озынлыгы 1312 погон метр тәшкил итә, яңа полиэтилен суүткәргечнең диаметры 160 мм тәшкил итә. 2024 елның 5 июленә 111 метрда пилот бораулау үткәрелгән, яңа торба киселешкән коммуникацияләрне шурфовкалау үткәрелә, борауланган каналга алга таба сузу өчен торба плетта эретеп ябыштырыла. Коновалов һәм 3-нче Владимир урамнары киселешендә эшләр ачык ысул белән башкару планлаштырыла, моның өчен юл өлеше ябыла, димәк, рөхсәт документациясе рәсмиләштерелә. Эшләр 59 мм диаметрлы ремонтлау өчен яраклы булмаган тимер торбаның якын булуы белән катлаулана, анда тишекләр барлыкка килми. Шулай ук, юл буйлап трассаны даими үзгәртергә туры килә, моннан тыш, шәхси йортлардан керү нокталары төрле тирәнлектә – 1,8 метрдан 2,7 метрга кадәр.

Җайга салу органы оешманың инвестиция проектларын гамәлгә ашыру срокларын үтәвенең мөһимлеген билгеләп үтте.