«Җайга салучы Җайга салынулы оешмалар турында»: Нурлат районының ресурс белән тәэмин итүче оешмалары

2023 елның 21 гыйнвары, шимбә

Укучыларны ресурс белән тәэмин итүче предприятиеләрнең тарихы һәм эшчәнлеге белән таныштыра торган традицион «Җайга салучы Җайга салынучылар турында» рубрикасын дәвам иттерәбез. Бүген сезне Нурлат районы оешмалары белән таныштырабыз.

Нурлат муниципаль районы 1930 елда оешкан, республиканың Көнбатыш Кама аръягы һәм Самара Идел аръягы территориясендә Казаннан 220 км ераклыкта урнашкан. Муниципаль районга 26 авыл җирлеге һәм 1 шәһәр җирлеге – Нурлат керә.

Нурлат районы территориясе 2308,9 кв. метр тәшкил итә. Районда 55344 кеше яши.

Нурлат районын ресурслар белән тәэмин итүче оешмалар – «Нурлат җылылык челтәрләре» АҖ һәм «Промочистка» ҖЧҖ.

«Нурлат җылылык челтәрләре» АҖ кулланучыларга җылылык энергиясе, хуҗалык өчен һәм эчә торган су бирә һәм юынты суларны агызу һәм чистарту буенча хезмәтләр күрсәтә. Бу оешма турында «Татариядән Татарстанга» рубрикасында элегрәк басылган иде.

«Промочистка» ҖЧҖ эшчәнлегенең төп төре – су алу, чистарту һәм бүлү.

Предприятие 120,3 км озынлыгындагы үзәкләштерелгән су белән тәэмин итү челтәрләрен, 10 су алу җайланмасын, 15 суэтем башнясын, 5 чиста су резервуарын, 23 артезиан скважинасын эксплуатацияли. «Промочистка» ҖЧҖ су белән тәэмин итү чыганагы – җир асты сулары. Су алу 21 насос ярдәмендә башкарыла. 3 резерв насосы бар. Су чистарту системасы 5 насос аша башкарыла. 5 резерв насосы бар.

Нурлат районы авыл җирлекләрендә су алу насослар ярдәмендә башкарыла, шуннан соң су башняларга бирелә һәм су белән тәэмин итү челтәренә бүленә. Челтәрнең гомуми озынлыгы 216,0 км тәшкил итә.

Ташландык суларны агызу буенча хезмәтләр күрсәтү процессында оешма тарафыннан 53,26 км озынлыктагы үзәкләштерелгән ташландык су агызу челтәрләре, 5 канализация-насос станциясе, 1 биологик чистарту корылмасы файдаланыла.

«Промочистка» ҖЧҖнең техник суын Нурлат шәһәре оешмалары кулланалар.

«Промочистка» ҖЧҖнең техник су чыганагы – җир асты һәм җир өсте сулары. Өске су алу корылмасы Зур Чирмешән елгасындагы Каравыл Тавы торак пунктында урнашкан. Тәүлегенә 7,2 мең куб. метр җитештерү куәте булган насос станциясеннән тора. Барлык суны гомуми алу 2 насос ярдәмендә башкарыла. 1 резерв насосы бар.

Кулланучыларга техник суны транспортлау 105,0 км озынлыктагы суүткәргеч челтәрләр буенча башкарыла.