ТР Тарифлар буенча дәүләт комитеты транспорт өлкәсендә тарифларны билгеләү тәртибенә үзгәрешләр кертте

2022 елның 25 мае, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Тарифлар буенча дәүләт комитеты идарәсе Татарстан Республикасы территориясендә даими рәвештә пассажирлар йөртү маршрутлары буенча автомобиль транспортында һәм шәһәр җир өсте электр транспортында пассажирлар һәм багаж йөртүгә караган җайга салына торган тарифларны билгеләүнең гамәлдәге тәртибен яңадан карады. Җайга салучы орган, транспорт өлкәсендә күрсәткечләрнең аналитик базасын формалаштыру һәм тарифларның күп күләмдәге үсешен булдырмау максатыннан, җайга салына торган хезмәтләрнең үзкыйммәтенә ел саен анализ ясарга планлаштыра.

Элек тариф гаризаларын бирү вакытлары катгый рәвештә регламентланмаган иде. Элегрәк башкарма комитетлар тарифларга төзәтмәләр кертү буенча еллар дәвамында Тарифлар буенча дәүләт комитетына мөрәҗәгать итми, ә аннары юл бәясен кискен рәвештә арттырырга тәкъдим итә иде. Һәр ел саен тариф гаризасын карау тәртибе нигезләмәсен гамәлгә ашыру транспорт хезмәтләре күрсәтүгә тарифларның сизелерлек дәрәҗәдә артуын булдырмаска мөмкинлек бирәчәк, шул ук вакытта елга аша чыгаручыларның тарифлар исәбенә кертелгән чыгымнары, кулланучы өчен тагын да нигезлерәк һәм аңлаешлырак булачак», - диде рәиснең беренче урынбасары Лариса Хәбибуллина.

Юл бәясен үзгәртергә тәкъдим иткән җирле үзидарә органнары, яңа тәртип нигезендә, 1 июльгә кадәр туры килә торган тариф тәкъдиме белән җайга салучы органга мөрәҗәгать итәргә тиеш. Юл бәясе 1 гыйнвардан башлап бер елга билгеләнә. Җайга салучы орган шулай ук үз инициативасы буенча тарифларны билгеләү мөмкинлеген дә карады.

«Әгәр башкарма комитетлар безгә билгеләнгән вакыт эчендә тариф буенча мөрәҗәгать итмәсә, ТР Тарифлар буенча дәүләт комитеты җайга салучы орган инициативасы нигезендә, транспорт предприятиеләренең икътисад-хуҗалык эшчәнлеге күрсәткечләрен истә тотып, тарифларны билгеләү хокукына ия булачак.  Шул ук вакытта тарифны үзгәртү зарурлыгы булмау турындагы карар да кабул ителергә мөмкин», -  дип аңлатты Лариса Хәбибуллина.

Җайга салучы органның транспорт өлкәсендә тарифларны билгеләү тәртибен үзгәртү турындагы карары, рәсми рәвештә басылып чыкканнан соң, 10 көн узгач, үз көченә керә.