Татарстанда илкүләм проект буенча яңа су белән тәэмин итү системасы эшли башлады

2024 елның 10 гыйнвары, чәршәмбе

Татарстан Республикасының Нурлат шәһәрендә су алу узелы белән яңа су белән тәэмин итү системасы эшли башлады. Объект «Торак һәм шәһәр мохите» илкүләм проектының «Чиста су» федераль программасы кысаларында төзелгән. Су әзерләү станциясе шәһәрдә яшәүче 32 мең кешене сыйфатлы эчәр су белән тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк.

70 нче елларда төзелгән элеккеге шәһәр су корылмасы авария хәлендә була һәм ышанычлы һәм сыйфатлы су белән тәэмин итүне тәэмин итмәгән. Нурлатта су белән тәэмин итү проблемасын кардиналь хәл итү таләп ителгән.

Су әзерләү станциясе төзелеше 2022 елның язында башланган. Финанслауның гомуми күләме 1,7 млрд сумнан артып китә. Шуларның 785 миллионы – федераль бюджеттан.

Программаны гамәлгә ашыру вакытында 27 км суүткәргеч челтәре төзелгән, алты скважинадан торган ике су алу корылмасы корылган. Яңа станциянең җитештерүчәнлеге тәүлегенә 10 мең куб.метр тәшкил итә.

Киләчәктә яңа су белән тәэмин итү системасына Нурлатка якын торак пунктлар да тоташтырылачак.

Мәгълүмат чыганагы: https://tatarstan.top/news