Татарстан Республикасы Тарифлар буенча дәүләт комитеты делегациясенең Санкт-Петербург оешмаларына эш визиты

2019 елның 10 июне, дүшәмбе

2019 елның 7 июнендә Татарстан Республикасының Тарифлар буенча дәүләт комитеты (алга таба – Дәүләт комитеты) рәисе урынбасары Лилия Борисова җитәкчелегендәге делегация Санкт-Петербург оешмаларына - "Петербургтеплоэнерго" ҖЧҖ, "Санкт-Петербург Су каналы" ДУП һәм Тышкы төзекләндерү комитетына барды.

"Петербургтеплоэнерго" ҖЧҖ Санкт-Петербургта җылылык энергиясен җиткерүдә иң эре тәэминатчыларның берсе булып тора. Ширкәт карамагында 300 артык пар казаны һәм 900 км челтәр бар. Дәүләт комитеты белгечләре Петроград районының пар казаннарын реконструкцияләү һәм модернизацияләү тәҗрибәсен өйрәнде. Котельнялар тулысынча автоматлаштырылган һәм хезмәт күрсәтү персоналыннан башка гына эшли, "һава торышына бәйле җайга салу" каралган. Җәмгыять җылылык белән тәэмин итү челтәрен дә, объектларны да тулысынча мөстәкыйль куллана.

Шулай ук Дәүләт комитеты вәкилләре "Санкт-Петербург Су каналы" ДУП эшчәнлеге белән дә танышты. Очрашу барышында алар су белән тәэмин итү һәм агынты суларны агызу өлкәсендә тарифларны җайга салу, технологик процесслар, су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу балансы, инвестицион проектларны тормышка ашыру, эшчәнлекнең максатчан күрсәткечләре турында фикер алышты. Су белән тәэмин итү өлкәсендә су каналы 9 суүткәргеч станциясенә, 193 насос станциясенә һәм 7000 км артык челтәргә, су агызу өлкәсендә 18 биологик чистарту корылмасына, 208 насос станциясенә, 8000 км артык челтәргә, явым-төшем яндыручы 3 заводка хезмәт күрсәтә.

Алга таба Дәүләт комитеты вәкилләре Төп суүткәргеч станциягә килде, анда биосерсорлы мәгълүмат системасын өйрәнделәр. Әлеге яңалык елгадагы тере кыслалар ярдәмендә суның сыйфатын күзәтү мөмкинлеген бирә, әлеге җан ияләре суның сыйфаты үзгәргәндә шунда ук сизеп ала икән. Шулай ук вәкилләр су каналы территориясендә урнашкан һәм элеккеге җир асты су резервуарында урнашкан "Вселенная воды" музей комплексында да булдылар.

Моннан тыш, каты көнкүреш калдыклары белән эшләүнең яңа системасына күчү кысаларында Дәүләт комитеты делегациясе Тышкы төзекләндерү комитеты җитәкчелеге белән дә очрашты. Тышкы төзекләндерү комитеты калдыклар белән эш итү өлкәсендәге чаралар өчен җаваплы орган булып тора. Санкт-Петербургта реформа туктатылган, шул ук вакытта төбәк операторлары билгеләнгән һәм бердәм тарифлар билгеләнгән. Калада калдыкларны эшкәртү системасын максималь кертү бурычы куелган. Хәзерге вакытта Санкт-Петербургта калдыкларның гомуми исәбендә 50% якын өлеше эшкәртелә, 25% өлеше икенчел чимал итеп сайлап алына һәм 25%ы аероблы компостлаштыру нәтиҗәсендә эшкәртелә. Тышкы төзекләндерү комитеты тарафыннан каты көнкүреш калдыклары белән эшләүнең яңа системасын гамәлгә кертү буенча куелган төп бурыч – полигоннарда калдыкларны күмүне киметү максатларында калдыкларны эшкәртү процентларын арттыру.